Jak zrobić samodzielnie instalację wentylacji mechanicznej z rekuperacją PE FLEX
W związku z dużym zainteresowaniem samodzielnym wykonaniem w swoim domu instalacji wentylacji mechanicznej, pozwolę sobie opisać wam proces, przez który trzeba przejść by móc to zrobić. Jeżeli obserwujesz moje poczynania to już pewnie widziałeś film jak sam sobie zmontowałem instalację do rekuperatora. Jak nie, to zerknij i sprawdź czy dasz sobie rade u siebie w domu.
Pierwszym krokiem do tego przedsięwzięcia jest projekt. Jeżeli taki posiadasz to jeszcze nie jest powód do świętowania bo może on wyglądać tak:takie projekty nie nadają się do zmontowania wentylacji na systemie Pe flex ponieważ zostały zaprojektowane pod stalowe rury o dużym przekroju które mają kilka wad. Po pierwsze mają duże średnice a więc pochowanie je pod czy nad sufitem jest trochę skomplikowane, trudna regulacja całego systemu a przez to możliwe zbyt duża wydajność na pojedynczych anemostatach powodująca niekomfortowe uczucie przeciągu, brak kontroli nad przepływami, hałas. Ogólnie technika z poprzedniej epoki. Ale jak to w życiu, zawsze się znajdzie ktoś kto zrobi to lepiej. Takie są dzisiejsze systemy a wśród nich Pe flex . Małe przekroje, elastyczne przewody dopasowane do skrzynek rozprężnych i rozdzielczych, jest to o wiele prostsze do montażu. Łatwiej jest o regulację i kontrolę i łatwiej pochować całą instalację.
Mógłbym powiedzieć też że całe złożenie jest banalnie proste ale nie powiem bo zależy to od kilku czynników:
Skomplikowania i wielkości instalacji- nikogo to nie zdziwi jak powiem, że łatwiej i szybciej rozłożyć instalację w jednopiętrowym domu 100m2 niż 3 kondygnacyjnym 250m2 na tym polega różnica.
materiał z którego są zrobione ściany i strop- trzeba wiedzieć że do zrobienia instalacji są potrzebne otwory. Czerpnię i wyrzutnię możemy zrobić w ścianie i jeżeli będzie to ściana z betonu ( tak jak np w moim izodomie) to lepiej zostawić NIE zalany otwór niż go potem wykuwać. to samo się tyczy stropu. Lepszym rozwiązaniem jest zrobienie instalacji pod stropem , nad podwieszanym sufitem. po pierwsze dlatego, że nie musimy wiercić otworów na anemostaty w stropie co bywa czasochłonne i czasem dodatkowo płatne. Po drugie jako wypełnienie wysokości rur mamy powietrze a nie styropian jak to bywa w przypadku kiedy układamy instalację na stropie. jeżeli to parterówka z poddaszem nie użytkowym to jeszcze pół biedy. i tak musimy zrobić izolację domu od góry. Ale w przypadku gdy to dom z poddaszem użytkowym i miedzy piętrami o takiej samej pożądanej temperaturze dajemy izolację, tylko po to by wypełnić przestrzeń między rurami wentylacji, to słaby pomysł... styropian kosztuje a powietrze nie:)
Po trzecie nasze zdolności manualne . Są ludzie którzy ogarniają wszechobecne prace remontowe budowlane a są tacy którzy nie mieli w życiu wkrętarki w ręku. Nie ma tu jakichś progów czy szufladek. Sam musisz zdecydować czy dasz rade to zrobić. Film z góry tego artykułu powinien naświetlić temat w znacznym stopniu.
OK! jest decyzja - robimy na systemie pe flexa ! co dalej?
Pierwszą rzeczą jaką trzeba zrobić to wejśćna stronę Pe flex- projekt i wycena
i wybrać metraż domu jaki mamy oraz to czy to ma być projekt poglądowy z wyceną czy jeszcze dodatkowo z pieczęcią do urzędu
I tu moja mała rada. Zadzwoń do swojego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego i upewnij się jakie są wytyczne przy odbiorze budynku odnośnie wentylacji mechanicznej. W moim przypadku wystarczyło poświadczenie kierownika budowy że wentylacja została wykonana zgodnie z normami i takie tam. Szkoda przepłacić jak ma się nie przydać. Ale koniecznie się dowiedz bo różne mają wytyczne w różnych urzędach
następne kroki bardzo dobrze przedstawione są na stronie PE-FLEX. Myślę że na tyle jasno że nie ma sensu tego dublować
Żeby uniknąć nie jasności przeczytaj cały opis procesu.
I teraz pokażę wam na co zwrócić uwagę żeby projektant stworzył projekt jaki będzie nas satysfakcjonował ponieważ może zdarzyć się tak że projekt który wyślemy projektantowi od wentylacji, odbiega od realnej budowy i tu musimy zadbać żeby to wszystko się spinało.
Dobrze będzie napisać jaka jest twoja wizja . typ montażu czy na stropie czy pod stropem. Gdzie będzie znajdować się centrala wentylacyjna. Na czym polegają różnice też można znaleźć na ich stronie peflex.pl. Ogólnie jest tam bardzo dużo informacji które warto przeczytać jeżeli zamierzasz sam sobie wykonać instalację.
Pokaż projektantowi dużo szczegółów. Przykładowo zaznacz miejsca pionów i gdzie byś widział ewentualne przepusty. Niech ten projekt będzie faktycznie wykonawczy a nie poglądowy:)
Jak nie jesteś czegoś pewien też zrób zdjęcie i zapytaj. to mój przepust na pionowe przewody miedzy piętrami, padło pytanie- czy "się nada"?
Jeżeli masz jakieś niestandardowe pomysły to też je przedstaw i wytłumacz co i jak.
Ja chciałem 2 anemostaty w łazience, jeden normalny a drugi nad suszarką do ubrań. W projekcie jest prysznic ale napisałem że w planie jest co innego i zostało to uwzględnione.
Przed kupnem możesz skontaktować się ze mną, Jestem w stanie dostarczyć Ci osprzęt z zestawienia z kilku procentowym rabatem lub dodatkowo to zamontować w budynkach z okolic Lublina .
O szczegóły pytaj przez tombudowniczy88@gmail.com
Wszystko dokładnie wytłumaczone. Warto było tutaj zajrzeć.
OdpowiedzUsuńPomocne wskazówki i informacje!
OdpowiedzUsuńŚwietny blog - dużo ciekawych porad udało się tutaj znaleźć. Liczę na więcej podobnych wpisów! :)
OdpowiedzUsuńSamodzielne wykonanie wentylacji to spore wyzwanie. ja niestety nie mam czasu na takie przedsięwzięcia i od początku do końca budowę zleciłem specjalistom. Wywóz odpadów budowlanych również wykonała dla mnie wynajęta firma.
OdpowiedzUsuńhttps://www.skip.bialystok.pl/wywoz-gruzu
Bardzo ciekawy wpis. Samodzielny montaż klimatyzacji to nie lada wyzwanie.
OdpowiedzUsuńArtykuł jak najbardziej pomocny
OdpowiedzUsuńSam bym nie podołał w życiu wykonaniu całej wentylacji. Mega szacun dla Ciebie. Oglądałem wczoraj na https://www.asaj.pl/wentylatory/ ofertę wentylatorów. Przymierzam się do zakupu, ponieważ u nas w domu nie ma generalnie cyrkulacji powietrza. Dom jest z kamienia, okna są bardzo szczelne i jeśli nie bedziemy codziennie wietrzyć to wyjdzie grzyb prędzej czy póżniej. Wentylacja pomoże nam właśnie w tej kwestii.
OdpowiedzUsuńŚwietny wpis. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńŚwietny wpis
OdpowiedzUsuńPomysłowe i świetnie opisane. Skorzystam.
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy wpis. Warto było tutaj zajrzeć
OdpowiedzUsuńMyślałem, że samodzielne wykonanie instalacji jest dużo trudniejsze. Warto czytać wartościowe poradniki dostępne w internecie.
OdpowiedzUsuńhttps://www.instalacjebudowlane.net/
Szczerze mówić chyba nie odważyłbym się samodzielnie wykonać wentylacji. Trzeba uważać na to, aby otwory w stropie nie miały negatywnego wpływu na konstrukcje itd.
OdpowiedzUsuńCiekawy wpis. Ja korzystałem z usług profesjonalnej firmy, która zajmuje się wentylacją i klimatyzacją, ogrzewanie i osuszaniem pomieszczeń na terenie całego kraju, polecam https://www.szaniec.pl
OdpowiedzUsuńŚwietnie się czyta twoje wpisy
OdpowiedzUsuńInspirujący wpis :)
OdpowiedzUsuńCiekawie napisane. Bardzo pomocne informacje
OdpowiedzUsuńŚwietny post, dużo wartościowych treści.
OdpowiedzUsuńCiekawe rozwiązanie, super wpis
OdpowiedzUsuńŚwietny post
OdpowiedzUsuńCiekawy artykuł, dużo przydatnych informacji
OdpowiedzUsuńWartościowy artykuł
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy i przydatny blog. Grunt to dobry i przemyślany projekt. Wtedy późniejsze prace będą przebiegać jak należy. Dobrze też polegać na sprawdzonych specjalistach.
OdpowiedzUsuń:)
OdpowiedzUsuńsuper
OdpowiedzUsuńJa akurat nie mam ani wiedzy, ani doświadczenia w tym temacie, dlatego skorzystałem z usług specjalistów od klimatyzacji http://www.klimador.com.pl . Wykonali instalację elegancko, wszystko działa jak należy, jestem bardzo zadowolony
OdpowiedzUsuńŚwietny tekst! Od roku nie czytałam tak wartościowego i fajnego artykułu.
OdpowiedzUsuńPrzydatne informacje
OdpowiedzUsuńWartościowy materiał
OdpowiedzUsuńŚwietny artykuł
OdpowiedzUsuńPrzydało się, niezła inspiracja dziękuję
Usuńdużo ciekawych pomysłów tutaj!
OdpowiedzUsuńprzydatny wpis!
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy i rzeczowy artykuł.
OdpowiedzUsuńświetny ten blog i ciekawe treści
OdpowiedzUsuńwiele ciekawych treści tutaj.
OdpowiedzUsuńwspaniały wpis!
OdpowiedzUsuńŚwietnie opisany temat
OdpowiedzUsuńfajnie tu ! Podoba mi się Twój styl pisania.
OdpowiedzUsuńNie wiem czy ja dałabym sobie z tym radę, ale muszę przyznać, e mi w głównej mierze zależy przede wszystkim na tym aby mieć klimatyzację domową. Z tego co wiem to na pewno firma https://klimatyzacja-poznan.pl/ zajmuje się właśnie takimi rzeczami.
OdpowiedzUsuńŚwietnie się czyta Twojego bloga
OdpowiedzUsuńBardzo dużo przydatnych informacji tutaj zawarłeś
OdpowiedzUsuńSuper artykuł
OdpowiedzUsuńŚwietne spostrzeżenia
OdpowiedzUsuńPrzydatne informacje
OdpowiedzUsuńNa samych urządzeniach niestety ja za bardzo się nie znam, ale wiem z własnego doświadczenia już jak klimatyzacja jest potrzebna. Właśnie dlatego jestem zdania, że firma https://klimatyzacja-poznan.pl/ montuje klimatyzatory w bardzo profesjonalny sposób i na pewno warto jest im zaufać.
OdpowiedzUsuńBardzo fajny tekst
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy wpis. Pomocne informacje
OdpowiedzUsuńFajnie że są takie blogi !
OdpowiedzUsuńŚwietny artykuł, widać że się znasz na tym :)
OdpowiedzUsuńduzo wiedzy
OdpowiedzUsuńCiekawy art!
OdpowiedzUsuńFajnie że temat rekuperacji został przedstawiony wyczerpująco.
OdpowiedzUsuńRewelacyjny jest ten wpis
OdpowiedzUsuńCiekawy i inspirujący wpis
OdpowiedzUsuńBardzo fajnie to wygląda. Super to wszystko pomyślane.
OdpowiedzUsuńFajny blog, pozdrawiam!
OdpowiedzUsuńRekuperacja jest coraz częściej instalowana w Polskich domach.
OdpowiedzUsuńRewelacyjny jest ten wpis
OdpowiedzUsuńTen wpis jest bardzo interesujący
OdpowiedzUsuńBardzo podoba mi się to przedsięwzięcie. Wykonanie takiej instalacji z pewnością nie jest łatwym zadaniem.
OdpowiedzUsuńBardzo dobrze napisany artykuł.
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy wpis. Warto było tutaj zajrzeć
OdpowiedzUsuńImponujące wykorzystanie wiedzy w praktyce.
OdpowiedzUsuńWarto podkreślić, że jeśli chcemy zdecydować się na odpowiednią klimatyzację, to mamy kilka różnych opcji do wyboru. Zerknijcie np. na ofertę https://klimasoft.pl/daikin-krakow/ . Tam poznacie wszystkie rodzaje i dowiecie się, który będzie tym odpowiednim do Waszego domu. Śmiało można się zainteresować jeszcze przed falą upałów.
OdpowiedzUsuńCiekawy wpis
OdpowiedzUsuńInteresujący wpis. Bardzo przydatne informacje
OdpowiedzUsuńMega profesjonalny wpis. Dzięki wielkie, oglądam już 3 raz :)
OdpowiedzUsuńsuper informacje zostały przekazane w tym wpisie.
OdpowiedzUsuńKlimatyzacja domowa to nie tylko chłodzenie powietrza. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że nowoczesne systemy klimatyzacyjne mogą również ogrzewać nasze domy zimą, a także oczyszczać powietrze z kurzu i alergenów. Zapraszamy do odwiedzenia strony https://klimatyzacja-srem.pl/, gdzie znajdziesz więcej informacji na ten temat oraz profesjonalne doradztwo w wyborze odpowiedniego systemu klimatyzacyjnego.
OdpowiedzUsuńŚwietnie opisane, warto zadbać również o system monitoringu.
OdpowiedzUsuńSuper
OdpowiedzUsuńWiedzieliście, że najlepszym etapem, by zdecydować się na rekuperacje jest wznoszenie ścian? Im wcześniej skonsultujesz budowę ze specjalistą, tym lepiej. Pomoże to przede wszystkim w optymalizacji kosztów inwestycyjnych!
OdpowiedzUsuńTa wiedza przyda się wielu osobom
OdpowiedzUsuńW tym wpisie znajduje się wiele ważnych i ciekawych informacji.
OdpowiedzUsuńTen wpis jest bardzo interesujący
OdpowiedzUsuńWydaje się to dość skomplikowane, ale dla chcącego nic trudnego. Może nam to chwilę zająć, ale w zamian oszczędzimy wiele pieniędzy. Dodatkowym plusem jest fakt, że wiemy jak to jest zrobione i mamy pewność w jakości
OdpowiedzUsuńCiekawe czy warto? Zobaczymy efekty wkrótce!
OdpowiedzUsuńBardzo interesujący wpis
OdpowiedzUsuńCiekawy wpis
OdpowiedzUsuńSuper ciekawy wpis
OdpowiedzUsuńCiekawy wpis
OdpowiedzUsuńW dzisiejszych czasach, montaż rekuperacji stał się standardem, a nasza marka pozostaje liderem, łącząc efektywność energetyczną z dbałością o zdrowie i komfort mieszkańców. Rekuperatory.pl – pionierzy, którzy kształtują przyszłość polskich domów! Szkolenie rekuperacja- sprawdź!
OdpowiedzUsuńTaka instalacja wentylacyjna musi być dobrze wykonana. Jest to bardzo ważne, gdyż bez prawidłowego przepływu powietrza w mieszkaniu może dojść do problemów takich jak grzyby i pleśnie, a z nimi w dalszej kolejności bardzo ciężko walczyć.
OdpowiedzUsuńCiekawe informacje
OdpowiedzUsuńUważam, że klimatyzacja z montażem gdańsk to bardzo dobra usługa i to w każdym domu. Warto zapewnić sobie odpowiedni komfort, dzięki któremu będzie można wracać do domu bez żadnych obaw w cieplejsze dni, a zimą takiej klimatyzacji można użyć również do tego, aby ocieplić pomieszczenie, jeśli dobierzecie klimatyzację z takimi funkcjami.
OdpowiedzUsuńPodoba mi się ten wpis
OdpowiedzUsuńUwielbiam takie wpisy i pogłębianie dzięki nim swojej wiedzy.
OdpowiedzUsuńTen wpis jest bardzo ciekawy
OdpowiedzUsuńBardzo interesujący wpis
OdpowiedzUsuńPodoba mi się ten wpis
OdpowiedzUsuńW przypadku awarii elektrycznych ważne jest szybkie zdiagnozowanie przyczyny problemu i przeprowadzenie niezbędnych napraw. Wiedza o tym, jak bezpiecznie i skutecznie usuwać takie awarie jest nieoceniona. Na stronie https://elektryk-wroclaw.pl/instalacje-elektryczne/ dostępne są informacje o najczęstszych przyczynach awarii i sposobach ich naprawy.
OdpowiedzUsuńCiekawe rozwiązanie, chociaż jestem pewien że zdecydowana większość właścicieli domów woli zlecić stworzenie takich instalacji fachowcom. Poza wentylacją mechaniczną, klimatyzacją pewnie też myślicie o montażu paneli fotowoltaicznych. Na nowych zasadach rozliczeń najważniejsze jest to aby zużywać najwięcej produkowanej energii na bieżąco, na https://fiberlink.pl/fotowoltaika/blog/co-to-jest-autokonsumpcja/ jest to szerzej opisane i do tego artykułu dlatego teraz odsyłam.
OdpowiedzUsuńWow, to takie interesujące
OdpowiedzUsuń