Posty

Wyświetlanie postów z 2016

Koniec roku 2016- podsumowanie budowy

Obraz
Witam. Na koniec roku 2016 przygotowałem podsumowanie z dotychczasowej budowy domu super energooszczędnego. Przez niecałe 4 miesiące udało się zrobić: (linki do postów poniżej) -plytę fundamentową -ściany z kształtek styropianowych izodom2000 cz I , cz II -zalać strop teriva i wiele innych drobniejszych rzeczy.  Najcenniejszą informacją dla przyszłych inwestorów jest oczywiście cena przedsięwzięcia.  Tabela przedstawia ceny materiałów i nie których usług na prosty dom pasywny z dwuspadowym dachem o powierzchni użytkowej 90m^2.  Nie zawarłem kosztów robocizny, ponieważ wszystkie pracę budowlane wykonuję sam, z pomocą rodziny.

po 3 miesiącach na bezrobociu

Obraz
Panie i Panowie... przed zimą udało się zalać strop. Ale po kolei! Przez ostatni miesiąc zrobiłem kilka rzeczy, mianowicie zainstalowałem zbiornik na ścieki (10m^3) i deszczówkę (4m^3) do tego szachty na hydrofor a przy okazji Pan Mirek obkopał mi dookoła dom, tak, żeby można było położyć opaskę styrodurową. W projekcie były płyty o długości 100 cm i grubości 6cm, ale nie mogłem trafić takowych, więc położyłem 125 cm długości i 8 grubości. Budynek na pewno nie przemarznie od dołu, w ogóle nie przemarznie:) Kilka zdjęć z tych operacji:

budynek pasywny- Jak to może działać?

Obraz
Pasywny, znaczy niepodejmujący działania… Czy taki właśnie będzie nasz dom? Ludziom nie mieści się w głowie, że dom może być ciepły i komfortowy bez drogich instalacji na węgiel, gaz czy nawet pomp ciepła. Daj mi 5 minut a wytłumaczę Ci dlaczego tak właśnie być może. Na przestrzeni pół wieku budownictwo przeżyło słuszny progres i musimy się cofnąć wstecz, jeżeli zamierzamy zrozumieć, jak dom może być ciepły bez aktywnego ogrzewania. Pamiętacie domy z drewna naszych dziadków? Jakiś czas temu rozbierałem taki na części pierwsze i wiem z czego był zbudowany. Ściany od wewnątrz były pokryte tynkiem niewiadomego pochodzenia, z tego co pamiętam było tam więcej piasku niż cementu, ale ważne co było pod nim. Strzecha. Maty ze słomy grubości około 5 cm. Następnie bale drewniane na oko jakieś 15 cm, jakieś liście i igły przykryte były deską szalunkową z zewnątrz. Izolacja od góry to rozsypane plewy, czyli pozostałości po zbożach. Były położone swobodnie na podłodze strychu i et...

Ściany parteru -Dom pasywny zrób to sam

Obraz
W przeciągu miesiąca od zalania płyty fundamentowej udało nam się postawić ściany zewnętrzne z izodom super king blok i ściany wewnętrzne nośne z bloczków solbet a także wylać słup i wieńce ścian wewnętrznych.

W pół do kondygnacji... -Dom pasywny zrób to sam

Obraz
Siemanko. Po wylaniu betonu na płytę fundamentową przyszedł czas na ściany. Byłyby już dawno zrobione, gdyby nie kapryśna pogoda, która jak dla mnie miała też i dobre strony- nie musiałem podlewać betonu płyty bo był cały czas podlewany przez deszcz. A to spore udogodnienie jak się jeszcze nie ma wody na działce:) Nie obyło się też bez przeszkód przy łączeniu ścian z płytą fundamentową. System izodom jest tak dokładny, że wystarczy pół centymetra różnicy w wymiarze a już się robi problem. Z dwa dni zmarnowałem na dopasowywanie klocków, które i tak by nie miały szansy się dopasować, ponieważ płyta była centymetr mniejsza, niż wymiar w projekcie. Rozwiązaniem było odcięcie zamków z płyty i postawienie ścian swobodnie. Po tej operacji wszystko się zgadzało i system naprawdę składa się jak klocki lego. Po złączeniu 4 pięter klocków ściana była solidna, stabilna i pięknie wypoziomowana. W między czasie stawiałem także ściany nośne z betonu komórkowego na zaprawę cienkowarst...

przebieg remontu przyczepki

Obraz
 Remont przyczepki kempingowej. zdjęcia nie są poukładane chronologicznie  

Dom pasywny- zrób to sam

Obraz
Podobno prawdziwy mężczyzna powinien w swoim życiu zrobić 3 rzeczy:  spłodzić syna, zasadzić drzewo i zbudować dom.  Drzew kilka zasadziłem i jeszcze z pewnością kilka posadzę, dziecko w drodze, może to będzie właśnie syn a dom..?  Zwolniłem się z pracy i rozpocząłem budowę.  

Kostka betonowa z formy

Obraz
Pewnie widzieliście już w necie formy do samodzielnego odlewania kostek chodnikowych bezpośrednio na grunt. Ja postanowiłem wypróbować ten sposób na własnej…ziemi. I z tego co zauważyłem jest to bardzo tani sposób na wybrukowanie sobie ogródka ale za to niezwykle pracochłonny. Dlaczego tani? Z moich obliczeń wynika że metr kwadratowy kostki o grubości 4cm zapłacimy zaledwie 6 pln. Czyli tanio w porównaniu do najtańszych kostek brukowych których cena w promocji zaczyna się od 20 pln. Za to pochłania sporo czasu i wymaga trochę cierpliwości i posiadania podstawowego sprzętu.