Dom jak z bajki

Słyszeliście o domu w którym jest zawsze świeże powietrze bez otwierania okien? W zimie się nie pali w piecu a jest ciepło? A w lecie jest chłodniej niż na dworze w cieniu? Nie możliwe? A jednak. Takie właściwości posiada dom pasywny.
Przez 20 lat technologia domów pasywnych poszła na tyle do przodu ze sprawdza się nawet w krajach skandynawskich.
Zasada działania domu pasywnego jest prosta. Przynajmniej teoretycznie. Zwarta bryła domu z bardzo dobra izolacja przegród zewnętrznych powinna zapewnić minimalne straty ciepła. Ciepło pozyskiwane jest z urządzeń które je wytwarzają jako efekt uboczny np lodówka żelazko piekarnik jak również z obecności osób w nim przebywających. System wentylacji mechanicznej zapewnia wymianę powietrza z odzyskiem ciepła powyżej 90%.

Wady i zalety
W domach pasywnych utrzymywany jest zdrowy dla mieszkańców mikroklimat. dzięki wentylacji mechanicznej wymiana powietrza odbywa się przez filtry dzięki którym w domu będzie mniej kurzu zapachów spalin czy tez owadów latających. Nie ma w nich typowego systemu centralnego ogrzewania a wiec w sezonie zimowym nie chodzimy dokładać do pieca a co ważniejsze nie płacimy za opal. Dogrzewanie domu odbywa się poprzez cieple powietrze nawiewane z nagrzewnicy rekuperatora. W dobrze zaizolowanym domu wystarczy grzałka o mocy 1-2kW.
Koszt budowy domu pasywnego jest wyższy wg różnych źródeł 5-30% od domu jakie buduje się aktualnie z centralnym ogrzewaniem. Ale korzyści jakie niesie za sobą budowa haty bez ogrzewania są większe. Nie tylko spadają koszty eksploatacji ale i chronimy środowisko które i tak już jest w kiepskiej formie. 

Od zawsze myśląc o swoim przyszłym domu przed oczami stawał mi mały prosty ale praktyczny dom. Wychodzę z założenia że duży dom to to duży koszt. Duży koszt to duży kredyt. Duży kredyt to duża ilość godzin w pracy. A po co siedzieć w pracy jak można spędzić milej czas w mniejszym domu. Po za tym duży dom gdy jest pusty to jest smutny.

Dlatego też z Szanowną Małżonką zdecydowaliśmy się na dom w Poziomkach 3. Nie jest to projekt stworzony specjalnie pod dom pasywny ale jego ustawienie pomieszczeń spełnia w dużej mierze  założenia domu pasywnego. Czyli jadalnie pokoje dzienne i sypialnie od strony południowej tak aby w zimie wpadały promienie słoneczne i dostarczały energii cieplnej. kuchnia i pomieszczenia gospodarcze od północy. 

domek o powierzchni użytkowej 90m2 zbudowany będzie na płycie fundamentowej izodom2000. To klocki z twardego styropianu o świetnych parametrach izolacyjnych i wodoodpornych. płyta fundamentowa będzie musiała mieć współczynnik przenikania ciepła U=0,1 W/m²K

 bardziej zainteresowanych odsyłam do źródła
płyta fundamentowa izodom2000




Ściany zewnętrze będą stawiane z pustaka ceramicznego Porotherm 30 T DRYFIX klejone na piankę które charakteryzują się współczynnikiem przenikaniem ciepła  U=0,24 W/m²K

 



Z zewnątrz oklejone styropianem grafitowym o grubości 20cm i współczynniku U=0,031 W/m²K co razem ze ścianą z pustaka powinien dać współczynnik U=0,1 W/m²K
Od wewnątrz płyta karton gips klejona na piankę.

Okna i drzwi zewnętrzne z obniżonym współczynnikiem przenikania ciepła specjalne do domów pasywnych
Dach ocieplony pianka o grubości 25-30cm, Membrana, dachówka ceramiczna
Za konkretnym rekuperatorem się nie rozglądałem ale będzie posiadał przynajmniej 90% sprawność odzysku ciepła i nagrzewnice.

Okno na poddaszu od strony południowej zostanie usunięte na rzecz przyszłej instalacji fotowoltaicznej o ile ustawa wprowadzona w lipcu będzie korzystna dla programu Prosument. 



Komentarze

  1. Ważne, że przynajmniej spełnia większość wymagań pasywnego. Inwestycja się zwróci, a dom prawie pasywny :)

    OdpowiedzUsuń
  2. 90m2 to nie jest wcale mały domek, a samo założenie domu pasywnego super rozwiązanie, sprawdza się a koszty nie są aż takie duże jak się może wydawać.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ładny ale wykończeniówka będzie sporo kosztować. Pasywne rozwiązania są super pozwolą zaoszczędzić trochę grosza.

    OdpowiedzUsuń
  4. Tez mi się marzy taki domek, ale żeby było mnie stać to musiałabym wziać kredyt hipoteczny. Powolutku zabieram się za ten temat, czytam sobie porady http://januszchatekupuje.pl/ i myśle, że niebawem będę aktywnie działać w tej kwestii

    OdpowiedzUsuń
  5. Też mi się marzy własny dom z własnego projektu. Aby wszystko było tak jak sobie wymarzę. Pasywne rozwiązania też biore pod uwage.

    OdpowiedzUsuń
  6. Rzeczywiście takie domy to fajne rozwiązanie. Można trochę zaoszczędzić. Usprawnienia proponuje sporo firm z tego co widzę

    OdpowiedzUsuń
  7. O domu marzy wiele odób. Dużo też zaczyna budowy a potem porzuca. Różnie jest i trzeba dobrze szacować koszta. Także brać pod uwagę wynajmowanie firm zewnętrzych do wielu prac.

    OdpowiedzUsuń
  8. Jeśli taki dom się marzy to co za problem, wystarczy wziąć kredyt i działać. Kto nie ryzykuje ten za pewne na taki dom nigdy nie będzie sobie mógł pozwolić. A marzenia trzeba spełniać.

    OdpowiedzUsuń
  9. 27 year-old Account Coordinator Adella Becerra, hailing from Keswick enjoys watching movies like Outsiders (Ceddo) and Puzzles. Took a trip to Uvs Nuur Basin and drives a Outlook. Idz do tej stronie

    OdpowiedzUsuń
  10. Cześć, zastanawiam się nad kupnem takiego domu. Niestety w mało którym ogłoszeniu z nieruchomościami jest taka informacja na temat czy dom jest pasywny. Niestety nie mam działki i nie mogę sam wybudować takiego domku :( dlatego niestety codziennie przeglądam ogłoszenia z nieruchomościami, może coś w końcu się znajdzie

    OdpowiedzUsuń
  11. Ten domek wcale nie taki mały :) Właśnie z mężem zastanawiamy się nad domem pasywnym, ale póki co przy tym co się teraz dzieje, to ciężkie czasy na branie kredytu, a bez tego niestety się nie obejdzie.

    OdpowiedzUsuń
  12. Niezwykle cenne wskazówki. Rewelacyjny jest ten wpis

    OdpowiedzUsuń
  13. Jasne mieszkanie to pełne energii i pozytywnej atmosfery. Promienie słońca na każdym kroku.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zapraszam a nawet zachęcam do zostawienia komentarza

Popularne posty z tego bloga

ściana szczytowa, więźba dachowa

Kostka betonowa z formy

Jak zrobić samodzielnie instalację wentylacji mechanicznej z rekuperacją PE FLEX