Dom pasywny- zrób to sam

Podobno prawdziwy mężczyzna powinien w swoim życiu zrobić 3 rzeczy: 
spłodzić syna, zasadzić drzewo i zbudować dom. 

Drzew kilka zasadziłem i jeszcze z pewnością kilka posadzę, dziecko w drodze, może to będzie właśnie syn a dom..?  Zwolniłem się z pracy i rozpocząłem budowę.


 




Nie będzie to zwykły dom jakich powstaje tysiące w Polsce. Będzie to dom z przyszłości, choć technologia w jakiej będzie budowany znana już jest od 25 lat, i jest to polska technologia.
Będzie to dom z pustaków styropianowych zalewanych betonem. Charakteryzuje się bardzo wysoką oszczędnością energii podczas użytkowania oraz szybkim i prostym montażem z klocków skrojonych na miarę.

Dom pasywny, bo takie parametry powinien posiadać nasz domek po wybudowaniu, to nic innego jak bardzo szczelny budynek z grubszą izolacją na wszystkich przegrodach (w porównaniu do standardowych budynków budowanych dziś) czyli zamiast tradycyjnych fundamentów wylewa się płytę fundamentową na "styropianie"(PERIPOR) o grubości nie mniejszej niż 25cm. Ściany pokryte wysokiej klasy "styropianem"(NEOPOR) 30 cm(25+5wewnątrz) do tego zwiększona izolacja na poddaszu i szczelne okna- to tylko kilka z warunków jakie trzeba spełnić, by stworzyć dom pasywny.

A jakie są z tego korzyści?

Bardzo istotne! Zaczynając od ekonomicznego aspektu, w takim domu można spokojnie ogrzewać wyłącznie energią elektryczną i płacić mniejsze rachunki niż sąsiad opalający węglem. Trochę brzmi to nierealnie, bo przecież prąd jest najdroższym paliwem do ogrzewania domu, ale sytuacja się zmienia kiedy dom potrzebuje 8 razy mniej energii do ogrzania.

Drugą korzyścią jest to, że w domu mamy na okrągło wymianę powietrza ze zużytego na świeże. Dzięki wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła mamy pewność, że wentylacja działa prawidłowo a pieniądze z ogrzewania nie ulatują w komin. W lecie mamy zmniejszoną ilość owadów w domu, bo nie musimy otwierać okien a te, które chcą się dostać przez wentylację?-lądują w filtrze powietrza. Po za tym w letnie upały jest chłodniej właśnie dzięki zwiększonej izolacji i zamkniętym oknom.

Ale to jeszcze nie wszystko. Dom ten ma szanse w przyszłości stać się zero energetycznym, lub nawet dodatnio energetycznym. Stałoby się tak kiedy dach od strony południowej zostałby pokryty panelami fotowoltaicznymi a te wytworzyłyby w ciągu roku więcej energii niż dom by zużył.
I nawet jeżeli na razie jest to średnio opłacalne to z roku na rok cena paneli spada, sprawność rośnie i w końcu stanie się to bardziej opłacalne.

A oto zdjęcia z ostatnich dwóch tygodni. Stan zero osiągnięty!






 Kawałek płyty fundamentowej na swoim poziomie wraz z projektem
 Jako pierwsza wjechała koparka i zdjęła około 30 cm warstwy ziemi (humusu)

 Następnie rozłożone zostały rury: kanalizacyjna, wodna, GWC, i rura łącząca dom z przyszłym garażem, w razie jakby trzeba było przepuścić jakiś przewód



 Z płyt OSB wykonany został szalunek na chudy beton o grubości około 15 cm.





 Szalunki musiały być dokładnie wypoziomowane. do dokładnego wyrównania betonu zrobiłem szalunek zewnętrzny i wewnętrzny który był oddalony jeden od drugiego o jakieś 2,5-3 m tak aby można było po nich wyrównać beton. W samym środku był jeszcze jeden punkt do dokładnego ściągnięcia betonu.
 











 Delikatne poprawki po kilku godzinach.

 Materiał przyjechał na plac budowy. jakieś 90m^3

 Folia hydroizolacyjna 0,3mm położona na płycie z chudego betonu w dwóch warstwach.

 Stół do robienia strzemion zbrojeniowych

 Składanie płyty z PERIPOR'u nie trwa długo, w jakieś 2 godziny można opanować płyty bez docinek. Za to zabawa z docinaniem trwa dwa razy dłużej



 Dobrze się docina kawałkiem drutu oporowego (1-2pln za metr na allegro) i akumulatora









 Szczeliny zostały wypełnione pianą pouliretanową


 Zbrojenie z drutu żebrowanego 10mm. na płytę 64m^2 - poszło około tona stali







 Kanalizacja będzie pomiędzy zbrojeniami


 uziemienie zbrojenia









 Płyta gotowa do zalania betonem B25





 i po zalaniu.




przekrój płyty

projekt płyty. do jej zaprojektowania potrzebne są badania geologiczne gruntu
Stan 0 osiągnięty w dwa tygodnie przez 1-3 osoby dziennie po 8-10h, nie wiem ile by zajęło wykonanie tradycyjnych fundamentów, ale sądzę że o wiele dłużej.


W kolejnych postach będzie można zobaczyć budowę ścian, stropu poddasza dachu o ile pogoda pozwoli.
z pewnością napiszę o  kluczowych zasadach budownictwa pasywnego, kosztach związanych z budową i dlaczego lepiej dołożyć do budowy domu i zrobić go porządnie.

Komentarze

  1. A jak wyglada cenowo budowa tym systemem domu do 100m2. Ja sie zastanawiam nad kanadyjka ze wzgledu na niewielkie koszty

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. na nasz domek 90m2 sam materiał izodomu kosztował około 60tys. plus stal około 8tys i beton jeszcze nie wiadomo ile wyniesie. Ile kanadyjka jeśli można wiedzieć? i czy ściany będą miały parametry domu pasywnego?

      Usuń
    2. 60 Tys za same ściany izodom? Czy łącznie z płytą fundamentową izodom? Dom parterowy czy piętrowy?

      Usuń
    3. dom z poddaszem użytkowym a dokładnie dom w poziomkach 3 z biura archonu jeżeli zależy Ci na wglądzie w dokładne wymiary domku. około 60 tys. to koszt materiałów na płytę fundamentową i ściany (super king blok)

      Usuń
    4. Czy zastosowanie trzech warstw 10 cio cm styropianu ekstrudowanego (30cm) też nie wyjdzie w dobrych parametrach a cenowo korzystniej? Izodom ma ciężka politykę cenową, nie wiadomo ile m2 ściany, fundamenty, stropu. A dlaczego Pań nie zdecydował się na strop , dach z izodom? Jaki zamiennik?

      Usuń
    5. Witam. Wiadomo że podczas budowy domu trzeba kalkulować koszty i z tego co przekalkulowałem to strop i ściany wewnętrzne się nie opłacają a w dodatku nie mają wpływu na zużycie energii domu. co innego poddasze które ma wpływ na zużycie ale są inne, tańsze sposoby które też zapewnią dobrą izolację. system izodom moim zdaniem nie jest drogi jeżeli zamierzasz poskładać sobie dom własnymi siłami. a jak by mi przyszło murować z silki i go ocieplać to bym się solidnie zastanowił nad zatrudnieniem przynajmniej murarza. do tego ocieplenie to oddzielny etap prac podczas gdy teraz mam już w dwa miesiące pół domu wymurowanego i ocieplonego. patrze na koszty i wybieram droższe rozwiązania tylko kiedy to konieczne. pozdrawiam

      Usuń
  2. Proszę zadzwonić pod 607 807 907 - pracownik Izodomu, który Pani pomoże.

    OdpowiedzUsuń
  3. Wygląda elegancko. 2 tyg z robotami ziemnymi, przyłączami, zbrojeniem, ułożeniem kanalizacji w średnio 1,5 osoby dziennie? Szuka Pan pracy? :]
    Reszta domu też z Izodom?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. dziękuje za propozycje,w razie czego się odezwę bo puki co muszę skończyć co zacząłem. materiał izodomu tylko płyta fundamentowa i ściany zewnętrzne.

      Usuń
  4. Tylko 2 tygodnie? bez pomocy profesjonalistów?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. jedynym profesjonalistą jest znajomy murarz pod telefonem:) radzę się go w nie do końca jasnych sprawach.

      Usuń
  5. Ogolnie to gratuluje zaciecia do budowy wlasnymi silami i inspiracji do budowy czego wyrazem jest ten blog. Zauwazylem jednak troche bledow przy montazu zbrojenia plyty. Widze ze nie zastosowano dystansow pod dolna siatke zbrojenia. Otulina z tego co udalo sie odczytac to 2 cm. Polaczenie zbrojenia dolnej i gornej siatki z zebrem ukrytym troche pomieszane, ale w tym rola kierownika zeby to wszystko wylapac..Ogolnie to bedzie sie trzymac wiec mozna spac spokojnie;) ale ja bym tego nie odebral.Zastanawia mnie jaka byla konsystencja mieszanki betonowej i jaka klasa dla betonu? Czy po zabetonowaniu na swiezy beton padal desz? Widze ze kobylki stalowe oparto bezposrednio na styropianie i troche pod ciezarem zbrojenia wbijaly sie w material, czy nie wgniataly sie bardziej pod ciezarem ludzi chodzacych po zbrojeniu podczas betonowania? Pozdrawiam Adam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. dzięki za czujność Panie Kierowniku:) proszę się nie obawiać dystanse były podstawione przed samym betonowaniem gdzie nie gdzie na zdjęciach widać takie szare kółeczka. ogólnie zbrojenie dolne było w powietrzu a kierownik budowy stwierdził że zrobiliśmy zbrojenie lepiej niż nie jedni fachowcy którzy robią to na co dzień (nie wiem jakich fachowców nadzorował ale lepiej dla mnie). beton B25 gęsty a deszcz spadł po 2 dniach no i tak padał ze 3 dni pod rząd. kobyłki stalowe trochę się wbijały podczas chodzenia przy wiązaniu drutem siatki a podczas betonowania nikt po niej nie chodził żeby nie powbijać dystansy 2cm o których mowa powyżej. Pozdrawiam Tom

      Usuń
  6. Jeśli w 2 tygodnie uzyskaliście stan 0 to moje gratulacje :) Zwykłe fundamenty to pewnie miesiąc prac. W sumie roboty fundamentowe we Wrocławiu właśnie tyle czasu nam schodzą. Oczywiście wszystko zależy od terenu, planu i rodzaju fundamentów.

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo dobry pomysł, pierwszy raz słyszę o domu pasywnym, ale brzmi ciekawie. Sam właśnie kończę budowę piętra i chciałem pochwalić radę mojego kolegi, który zaproponował mi kupno wyciągarki budowlanej. Znalazłem na stronie https://www.arad.pl/wciagarki,g18.html wciągarkę i prace szły bardzo sprawnie. Tylko początkowo zapominałem z niej korzystać i latałem jak idiota nosząc narzędzia w rękach

    OdpowiedzUsuń
  8. Kapitalna fotorelacja! Zgadzam się, iż zdecydowanie lepiej jest przyłożyć się do porządnego zbudowania domu, zaczynając od konkretnego przygotowania podłoża, jak trzeba to i palowania terenu i wykonania trwałych fundamentów. Dwa tygodnie to naprawdę świetny wynik jak na tak duży postęp w budowie;)

    OdpowiedzUsuń
  9. Świetny poradnik! Wszystkie najważniejsze informacje na ten temat w jednym miejscu.

    OdpowiedzUsuń
  10. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  11. Wiadomo, budowa domu wymaga sporo formalności i biegania po urzędach. Tymczasem badanie geologiczne gruntu może dla nas wykonać ta firma HydroGeoProjekt. Wykonuje ona usługi geologiczne głównie na terenie Bydgoszczy i pobliskich powiatów, ale obszar jej działalności to tak naprawdę cała Polska.

    OdpowiedzUsuń
  12. W przyszłym roku ruszamy z budową i u nas również będą panele, ale to jeszcze jest oczywiście do dogadania ze wszystkimi specjalistami. Na szczęście formalności mamy już załatwione i możemy śmiało ruszać. Jak na razie rozglądamy się za ofertą, jeśli chodzi o wynajem wielu różnych maszyn. Dzięki temu możemy wiele prac rozpocząć sami. Przede wszystkim potrzebny będzie nam agregat. Widziałam ofertę na stronie http://agregatypradotworcze.com.pl/pl/ . Myślę, że kupować nie będziemy, ale na pewno wypożyczymy.

    OdpowiedzUsuń
  13. Z pewnością tego typu rozwiązania są dziś bardzo popularne i ja jestem zdania, że od razu warto jest pomyśleć o całej instalacji fotowoltaicznej. Jestem zdania, że firma http://inovativ.pl/ która u mnie zakładała fotowoltaikę zna się na tych kwestiach najlepiej.

    OdpowiedzUsuń
  14. 55 year-old Web Developer II Bevon Girdwood, hailing from Levis enjoys watching movies like "Truman Show, The" and Bodybuilding. Took a trip to Brussels and drives a Ferrari 250 SWB Berlinetta Competizione. moj link

    OdpowiedzUsuń
  15. Myślę, że na pewno będzie dla Was istotny również temat podłóg. Ja właśnie sprawdzam sobie, jakie podłogi są najbardziej popularne i myślę, że może panele? Świetne są w ofercie https://greenstep.pl/ , więc zerknijcie sobie i w razie potrzeby na pewno coś znajdziecie.

    OdpowiedzUsuń
  16. Nie ukrywam, że zwracam uwagę na nowoczesne propozycje, jeśli mowa o aranżacji wnętrz i nie ukrywam, że szukam dla siebie jakiś fajnych propozycji. Na pewno super rozwiązaniem będą Zabudowy szklane Warszawa . Przeglądam różnego rodzaju projekty z nadzieją, że uda się trafić na coś naprawdę interesującego.

    OdpowiedzUsuń
  17. Ciekawy i inspirujący wpis

    OdpowiedzUsuń
  18. Ciekawy i inspirujący wpis

    OdpowiedzUsuń
  19. Wiele tutaj interesujących i ważnych informacji.

    OdpowiedzUsuń
  20. Niezwykle szczegółowa relacja.

    OdpowiedzUsuń
  21. Właśnie się tak zastanawia.. czy nie zacząć takiego przedsięwzięcia

    OdpowiedzUsuń
  22. Bardzo szczegółowo uwiecznione zostały wykonane prace.

    OdpowiedzUsuń
  23. Ten wpis jest bardzo ciekawy

    OdpowiedzUsuń
  24. Niezwykle pouczający jest ten wpis. Bardzo mi się podoba.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zapraszam a nawet zachęcam do zostawienia komentarza

Popularne posty z tego bloga

ściana szczytowa, więźba dachowa

Kostka betonowa z formy

Stojak na probówki