Czym się różni dom pasywny od domu energooszczędnego?


Czym się różni dom pasywny od domu energooszczędnego?



Zanim podejmiemy się budowy domu jednorodzinnego stajemy przed wieloma pytaniami i wyborami. Jednym z nich jest decyzja czy budynek ma być energooszczędny czy pasywny.  Pomimo tego, że mają to samo zadanie to znacznie się różnią. Czym wyróżniają się poszczególne rozwiązania i które bardziej się opłaca?


Dom energooszczędny lub pasywny budujemy z uwagi na oszczędności, jakie niesie ze sobą na przestrzeni kolejnych lat. Niestety wcześniej musimy zainwestować znaczną kwotę, ponieważ materiały do obu budynków to nie tylko produkty o wysokiej jakości, ale przede wszystkim wyróżniające się doskonałymi parametrami oraz nowoczesną technologią. Domy energooszczędny i pasywny charakteryzują się bardzo dobrym systemem termoizolacyjnym, akustycznym oraz wentylacyjnym. Jednym z najważniejszych elementów wykończenia są okna, pozwalające na przenikanie promieni słonecznych oraz prosta bryła, zapobiegająca powstawaniu mostków termicznych.

Główną zaletą domu energooszczędnego lub pasywnego jest niższe zapotrzebowanie na ciepło, które osiąga się poprzez zastosowanie kolektorów słonecznych, pomp ciepła, rekuperatorów czy wymienników ciepła, które pozyskują energię ze źródeł odnawialnych. Dom energooszczędny potrzebuje do ogrzania budynku 40 kWh/m2, a pasywny – 15 kWh/m2. Dla porównania budynek tradycyjny zużywa  120 – 160 kWh/m2 na rok.

Dom energooszczędny

Każdy dom pasywny jest bardziej zaawansowaną wersją domu energooszczędnego, ale nie każdy dom energooszczędny nazwiemy pasywnym. Budynek energooszczędny powinien mieć prostą bryłę, najlepiej bez żadnych załamań, ganków, itp. Choć w  przeciwieństwie do domu pasywnego można pozwolić sobie na większą swobodę – nie musi być zbudowany na planie prostokąta, ani mieć jedno lub dwuspadowego dachu. Największe okna, czyli najczęściej te salonowe lub tarasowe powinny znaleźć się od strony południowej, aby zapewnić jak najwięcej światła słonecznego.

Do ogrzewania używamy energooszczędne źródła ciepła, typu system solarny, pompę ciepła albo kocioł kondensacyjny. Co ważne, w budynku nie może zabraknąć bardzo dobrej izolacji, aby zatrzymać jak najwięcej ciepła wewnątrz pomieszczeń. Oznacza to, że warstwa termoizolacji, zazwyczaj wykonana z wełny mineralnej lub styropianu musi mieć min. 20 cm, a dachu min. 30 cm. Dzięki temu współczynnik przenikania ciepła przegród zewnętrznych nie przekroczy 0,2 W/(mkw K). Tak dobre parametry izolacyjne dotyczą też okien oraz drzwi zewnętrznych. Współczynnik dla okien wynosi 1,1 W/(m2*K), a od 2021 roku w nowych domach – 0,9 W/(m2*K).

Niezwykle istotnym elementem domu energooszczędnego (jak i pasywnego) jest wentylacja. Budynki te powinny mieć szczegółowo opracowany system wentylacyjny. Generalnie wentylację mechaniczną dzielimy na wywiewną, nawiewno-wywiewną oraz nawiewno-wywiewną z rekuperatorem. W domach energooszczędnych oraz pasywnych jedyną słuszną opcją jest wentylacja nawiewno-wywiewna z rekuperatorem, czyli z odzyskiem ciepła. Rolą rekuperatora jest odzyskiwanie części ciepła, które ogrzewa powietrze wewnątrz budynku. W domach energooszczędnych takie rozwiązanie jest zalecane, natomiast w domach pasywnych jest koniecznością.


Dom pasywny

Główna różnica pomiędzy domem energooszczędnym, a pasywnym to sposób ogrzewania. W budynku pasywnym nie ma tzw. aktywnej instalacji grzewczej, bo zamiast niej wykorzystuje się wentylację mechaniczną, ciepło z promieniowania słonecznego i ciepło, które wydzielają mieszkańcy. Parametry domu pasywnego muszą być o wiele lepsze, dlatego też wymagane są pewne dodatkowe obostrzenia. Projekt budynku należy oprzeć na planie prostokąta, a dach powinien być min. dwuspadowy. Cała południowa ściana powinna być przeszklona, a ściany, dach, okna i drzwi charakteryzować się jeszcze większą termoizolacyjnością – wymagana warstwa izolacji to 30 cm dla ścian i 50 cm dla dachu, co pozwoli uzyskać średni współczynnik przenikania ciepła U przegród zewnętrznych nie większy niż 0,12 W/(mkw K).  Jeśli chodzi o okna współczynnik przenikania ciepła nie może być wyższy niż 0,8 W/(m2*K).

Dom pasywny musi być przede wszystkim szczelny, głównie na przenikanie powietrza. Aby budynek uznano za pasywny należy wykonać test szczelności, który potwierdzi rzeczywiste parametry obiektu. Test przeprowadza się dwukrotnie – najpierw przed wykończeniem, a następnie po zakończeniu budowy. Pomiaru dokonuje się za pomocą specjalnego wentylatora, który zasysa powietrze z pomieszczeń i wytwarza podciśnienie, a następnie wytłacza je, tworząc nadciśnienie. Dzięki temu można stwierdzić którędy i w jakim stopniu, pomimo zamkniętych okien i drzwi, powietrze dostaje się oraz wydostaje z budynku.

Stopień szczelności domu jest określany współczynnikiem n50. W budynku pasywnym wartość współczynnika n50 nie powinna przekroczyć 0,6 [1/h], a często osiąga nawet poniżej 0,3 [1/h]. W budynku energooszczędnym wartość n50 nie może być wyższa niż 1,0 [1/h]. Jeśli w trakcie testu okaże się, że budynek wykazuje cechy nieszczelności wciąż jest czas, aby je naprawić lub usunąć i powtórzyć test.

Koszty – który dom się bardziej opłaca?

Oba budynki posiadają szereg nowoczesnych rozwiązań, które wpływają na obecny klimat. Nie tylko zmniejszają rachunki za energię, ale także przyczyniają się do ochrony środowiska. Pod względem parametrów i oszczędności zwycięża dom pasywny, ale jednocześnie wymaga on zastosowania droższych materiałów, sprzętów i wyposażenia. Dom energooszczędny łatwiej jest zbudować, ale jego parametry są nieco słabsze.

Koszty, jakie inwestor musi ponieść zaczynają się już na etapie wyboru projektu, który jest droższy niż szkic tradycyjnego budynku. Następnie należy wziąć pod uwagę wszelkie materiały oraz technologię wznoszenia tego typu budynków. Koszt niewielkiego domu energooszczędnego to wydatek rzędu 330-400 tysięcy zł, natomiast budowa domu pasywnego będzie kosztowała średnio 430- 600 tys. złotych bez wykończenia (czyli do stanu deweloperskiego).

Autorką wpisu gościnnego jest Ola - redaktorka bloga Fixly.

Komentarze

  1. Posiadając odpowiednie fundusze na pewno warto dołożyć do domu pasywnego, nie mniej ten energooszczędny to również rozwiązanie godne uwagi. Bardzo dobrze porównanie zrobione.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajny artykuł. Dzieki za takie porównanie na pewno wezmę to pod uwagę przy budowie

    OdpowiedzUsuń
  3. Chciałbym dom pasywny. Niby na początku jest inwestycja ale z tego co już wyczytałem zwraca się dość szybko. Po paru latach wyjdzie się in plus

    OdpowiedzUsuń
  4. Powiem Wam szczerze, że domy ekologiczne to na miarę dzisiejszych czasów bardzo dobra i przyszłościowa inwestycja i ja zdecydowanie na coś takiego bym postawiła. Trzeba jednak znaleźć odpowiednie projekty, materiały i firmę, która wszystkim się zajmie. Sprawdźcie sobie, czy fachowcy z https://baczmanski.pl/ zajmują się budową takich domów.

    OdpowiedzUsuń
  5. Świetny blog i bardzo przejrzyste wyjaśnienie różnic między pojęciami domu pasywnego i energooszczędnego. Niezależnie od tego, na jaki się zdecydujemy, zawsze warto szukać jak najlepszych rozwiązań, które pozwolą nam w przyszłości zaoszczędzić nie tylko na zużyciu energii, ale i wszelkich zasobów naszego środowiska. Wprowadzenie takich nowoczesnych technologii to również gwarancja bardziej komfortowego mieszkania:)

    OdpowiedzUsuń
  6. Świetny wpis! Daje do myślenia. Sam buduje obecnie dom i zastanawiam się, jak tu zainwestować, i na co się zdecydować, żeby przyszłościowo było to dla mnie bardziej opłacalne. Myślę o montażu fotowoltaiki na dachu. A Wy jakie macie zdanie na temat odnawialnych źródeł energii?

    OdpowiedzUsuń
  7. Pomocny artykuł, dokładnie wyjaśniający różnice pomiędzy dwoma typami domów

    OdpowiedzUsuń
  8. Przede wszystkim dom energooszczędny jak sama nazwa wskazuje, zużywa o wiele mniej energii. Ja teraz poznałem różnice pomiędzy kolektorami słonecznymi, a panelami fotowoltaicznymi https://poprostuenergia.pl/kolektory-sloneczne-czy-panele-fotowoltaiczne-roznice/ i jestem zdania, że jak najbardziej warto wiedzieć jakie to są różnice. W końcu przy budownictwie one są ważne.

    OdpowiedzUsuń
  9. Świetne zestawienie. Wszystkie różnice przedstawione w jasny i zrozumiały sposób.

    OdpowiedzUsuń
  10. Szukałem takich informacji. Warto było tutaj zajrzeć. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  11. Nowoczesne budownictwo daje coraz więcej ciekawych możliwości. Ciekawym rozwiązaniem są ostatnio domy modułowe.
    https://mobile-development.pl/dom-bez-pozwolenia-mozliwosci-i-ograniczenia/

    OdpowiedzUsuń
  12. 33 year-old Associate Professor Glennie Ducarne, hailing from Cumberland enjoys watching movies like "Sound of Fury, The" and Book restoration. Took a trip to Laurisilva of Madeira and drives a Ferrari 275 GTB/C. katalog

    OdpowiedzUsuń
  13. Bardzo ciekawe porównanie. Cenna i pomocna wiedza

    OdpowiedzUsuń
  14. Ten artykuł może pomóc w wyborze odpowiedniego projektu. Warto jednak pamiętać, że ważnym składnikiem takiego budownictwa jest instalacja fotowoltaiczna, która generuje spore oszczędności. Dzięki temu możemy uniezależnić się od dostawców energii elektrycznej.

    OdpowiedzUsuń
  15. Dużo praktycznych informacji można tutaj znaleźć

    OdpowiedzUsuń
  16. Super wpis. Wszystkie informacje jak najbardziej pomocne

    OdpowiedzUsuń
  17. Ciekawie to wyjaśniłeś

    OdpowiedzUsuń
  18. Świetny wpis, ciężko znaleźć tyle cennych informacji w jednym miejscu.

    OdpowiedzUsuń
  19. świetny ten blog i ciekawe treści

    OdpowiedzUsuń
  20. Super wpis. Warto było tutaj zajrzeć

    OdpowiedzUsuń
  21. Bardzo ciekawy wpis. Niestety mamy bardzo trudne czasy, gdzie energooszczędność jest niezmiernie pożądana, zwłaszcza, że ceny energii idą ciągle w górę. Dlatego warto inwestować w domy energooszczędne.

    OdpowiedzUsuń
  22. Wow ekstra. My właśnie szukaliśmy ostatnio dobrej oferty co do mieszkania i jednak bardzo nam pomogło biuro nieruchomości poznań. Faktycznie usługi świadczą na wysokim poziomie

    OdpowiedzUsuń
  23. Super wpis! Tak jak już ktoś powyżej napisał, rzadko się zdarza żeby tyle wartościowych informacji było zawartych w jednym wpisie. Zwłaszcza teraz gdy nowoczesne budownictwo daje nam tyle różnych alternatywa to takie wpisy są w cenie :)

    OdpowiedzUsuń
  24. W sumie ja się nad tymi kwestiami nie zastanawiałem, ale myślę, że właśnie sama elektryczność w naszych domach jest czymś istotnym. Uważam, że bardzo dobrze na takich kwestiach zna się elektryk z http://www.elektryk.i-wroclaw.pl/ i dla mnie jest to bardzo ważna kwestia.

    OdpowiedzUsuń
  25. Nigdy o tym nie myślałam ale zresztą jaki to by dom nie był to również całkiem ważnym jest to aby zawsze nasza instalacja elektryczna działała jak należy. W każdym razie ja do tego typu prac zawsze wzywam elektryka https://www.warszawa-elektryk.pl/ i wiem, że to jest właściwa opcja.

    OdpowiedzUsuń
  26. Moim zdaniem dobrym wyborem są też pompy powietrza białystok. Ogólnie sama postawiłam na takie rozwiązanie i wcale nie żałuję

    OdpowiedzUsuń
  27. A zamawialiście już może żaluzje do swojego domu? Nie tak dawno moja znajoma kupiła bardzo ładne i solidnie wykonane rolety, więc może akurat ja też zdecyduje się na ich zakup

    OdpowiedzUsuń
  28. Takie informacje są niezwykle cenne.

    OdpowiedzUsuń
  29. W sumie ja na tym się nie zastanawiałam, ale za to chcę powiedzieć, że dla mnie bardzo ważną sprawą jest to aby mieć wiedzę komu zlecić montaż instalacji alarmowej. Dziś już wiem, że doskonale w takiej sytuacji sprawdzi się firma https://elektryk-wroclaw.pl/instalacje-alarmowe/ i tym specjalistom na pewno warto zaufać.

    OdpowiedzUsuń
  30. Faktycznie jest to coś bardzo ważnego i ja jeszcze chcę powiedzieć, że również fajnie jest wiedzieć gdzie szukać dobrego elektryka. Moim zdaniem bardzo dobrze w takiej sytuacji współpracuje się z https://elektrycy.warszawa.pl/ i wiem, że to jest bardzo dobre rozwiązanie.

    OdpowiedzUsuń
  31. Przede wszystkim bardzo ważne jest też by wybrać porządne łóżko. Znalazłam ostatnio nawet dosyć dobrą ofertę, więc może jednak to będzie dobry wybór

    OdpowiedzUsuń
  32. Można też pomyśleć o tym by wykorzystać w domu ścianki szklane. Nadają świetny efekt, do tego zapewniają one dużą funkcjonalność

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zapraszam a nawet zachęcam do zostawienia komentarza

Popularne posty z tego bloga

ściana szczytowa, więźba dachowa

Kostka betonowa z formy

Jak zrobić samodzielnie instalację wentylacji mechanicznej z rekuperacją PE FLEX