ściana szczytowa, więźba dachowa
Jadąc codziennie na budowę mijam dwie tradycyjne budowy z gazobetonu. Jak ja zaczynałem ściany szczytowe to oni wychodzili z ziemi. Teraz ja się jeszcze mocuje z dachem a oni już szczytowe mają wymurowane a na jednej już jest więźba pokryta membraną dachową. Szybcy są, ale spokojnie jeszcze muszą to wszystko ocieplić:) a ja nie-mowa tu o ścianach. A jaki z tego morał? no taki że ściany szczytowe w systemie izodom razem z dachem przedłużają się w nieskończoność ponieważ muszą być robione na przemian. Najpierw powstaje ściana zbrojona pionowymi drutami fi10 (dwie sztuki co jakieś 30 cm) i do tego poziome druty w każdej warstwie klocków. Jeszcze przed zalaniem betonu trzeba dociąć równo szczyty tak żeby zmieściła się jeszcze izolacja termiczna ściany od góry. Do tego potrzebna jest konstrukcja dachu tak żeby dociąć ściany równo względem krokwi. Konstrukcja dachu potrzebna jest też do tego aby trzymała ściany szczytowe podczas zalewania betonu. Bez nich ściana mogłaby się przechylić. A ...
Ogólnie zastanawiam się nad tymi foliami na podczerwień, w jakim zakresie mają fale. Zwykłe fale podczerwone IR-C są pochłaniane bardzo łatwo przez co blisko 100% energii zostanie pochłonięte przez panele, które oddadzą nam energię przez konwekcje. W takim wypadku mowa o grzaniu podczerwienią jest tylko chwytem marketingowym, moglibyśmy równie dobrze mieć kable zatopione w posadzce, co wydaje mi się dużo trwalszym rozwiązaniem. Gdzieś w materiałach od Muratora widziałem prawdziwe ogrzewanie podczerwienią, wtedy to wyglądało jak obrazy na suficie. Tutaj mam pewne wątpliwości, tak czy inaczej rozwiązanie jest spoko
OdpowiedzUsuńpodczerwień to fala elektromagnetyczna, tak samo jak radiowe, światło widzialne czy rentgenowskie.
Usuńpodczerwieni najbliżej do światła widzialnego i zachowuje się bardzo podobnie. więc najlepiej odbija lustro, czyli warstwa srebra (gdyby ktoś nie wiedział, to za taflą szkła jest w lustrach jest nanoszona warstwa srebra, rzadziej stopy glinu a następnie grubsza warstwa ochronna aby nie zedrzeć przypadkiem tej warstwy srebra).
Tu jest to fajnie zobrazowane https://www.youtube.com/watch?v=rQ8wJh_wF6w
Podczerwień łatwo przenika przez szkło.
Inne matowe materiały bardzo łatwo pochłaniają podczerwień, czyli się nagrzewają, dlatego ogrzewanie takimi foliami prawie niczym nie różni się od oporowego. może mieć tą zaletę, że jest cienka i można ukierunkować jej oddawanie ciepła przez położenie dodatkowej warstwy folii odbijającej podczerwień.
Niestety nie są to wywody na podstawie mojej praktyki, a wnioski na podstawie wiedzy ze szkoły czy internetu i mogą odbiegać od rzeczywistości. Na razie sam szukam dobrego rozwiązania do ogrzewania w starym 100letnim domu z bali.
Hmmm, nie stosowałeś ekranu alu pod folie ? Instrukcja nie mówi o tym?
OdpowiedzUsuńna parterze stosowałem na piętrze dałem se spokój. czy ona działa jeszcze sprawdzę niebawem.
UsuńPianka alu nie przepusci ciepła w posadzkę, a przynajmniej zminimalizuje. Np alufox. Przetestuj, dobry w tym jesteś :)
Usuńa macie próbkę żeby udostępnić do testów?
UsuńCześć
OdpowiedzUsuńNiedługo zaczniemy naszą budowę. Na ten moment mamy przewidzianą pompę ciepła z pionowymi odwiertami + ogrzewanie podłogowe wodne bądź z glikolem. Jednak, gdy zaczęliśmy analizować koszty to okazuje się, że maty elektryczne są o 70 tys. zł tańsze. Jeśli nawet takie ogrzewanie elektryczne byłoby trochę droższe to i tak inwestycja w pompę nigdy mi się nie zwróci. Więc teraz mamy dylemat. Ostatnio było trochę zimniejszych dni. Możesz napisać jak wygląda komfort cieplny u Ciebie? Czy jest ciepło? Ile stopni masz w pokojach? Ile Cię to kosztuje?
Boję się zapytać ile ta gruntowa pompa ciepła kosztuje skoro sama różnica 70k zł
Usuńsiemasz. ja bym zrezygnował z odwiertów. jest dużo tańszych wcale nie gorszych rozwiązań. np pompka powietrzna dużo tańsza, folie, ogrzewanie wodne przez bufor grany w drugiej taryfie, zestawienie masz na blogu ile płacę za te zimowe miesiące pewnie widziałeś. a co do komfortu jest ciepło żeby w koszulce chodzić czyli gdzieś między 21-23 komfort fajny bo nie ma zaduchu dzięki wentylacji , a z czego stawiasz? izodom?
OdpowiedzUsuńSzczerze to zaczytałem się w postach o budowaniu domu izodom i nie zauważyłem postu o rachunkach. Bardzo mocno rozważam dom budowany w technologii izodomu. Jeszcze czekam na wycenę i wtedy będę mógł sobie porównać izodom z kosztem budowy w sposób tradycyjny. Taka myśl zaczyna mi się nasuwać: czy jest sens robić inne ogrzewanie niż maty elektryczne w domu izodom, skoro koszt ogrzewania jest liczony w maks kilkaset złotych / miesiąc i to tylko przez miesiące zimowe. Jakiekolwiek inne, bardziej oszczędne i wyrafinowane ogrzewanie chyba nie zwróci mi się szybciej niż po 20-stu latach.
OdpowiedzUsuńdokładnie tak. wybrałem folie bo sa tanie i łatwe w ułożeniu.
Usuńi jak sytuacja? budujesz z izodomu?
UsuńCześć, jak oceniasz podłogę z paneli winylowych po czasie ora rozwiązanie styropian/panele ? stoją na niej jakieś ciężkie przedmioty np. szafki kuchenne? nie masz problemów z odkształcaniem się podłogi? Ja wykonałem testy na płycie budowlanej xps 30mm (ultrament) na której rozłożyłem folię grzewczą i ułożyłem najpierw panele 2mm potem 5mm oba typy paneli odkształciły się na skutek ciężaru punktowego jakim jest noga stołu z litego drewna.
OdpowiedzUsuńpod vinylami mam jeszcze osb 12 mm i nie jest zle ale nad samym styropianem w niektorych miejscach jest juz wydeptane. druga sprawa to mniejsza akumulacja ciepła i w drugiej taryfie krócej się nagrzewa ale i szybciej oddaje. mam wrażenie że na poddaszu nagrzewa się wolniej i wolniej oddaje, jest niższa temperatura podłogi-przyjemniejsza. dlatego jak na dzien dzisiejszy odradzam kładzenie styropianu bezposrednio pod panele. lepiej sprawdzona metoda. pozdrawiam
OdpowiedzUsuńjak sprawuje Ci się ogrzewanie pod winylami? Też myślę nad takim grzaniem ale producenci paneli mówią, że nie można używać tego ogrzewania. Co innego natomiast piszą producenci mat grzewczych - ci nie widzą przewiwskazań
OdpowiedzUsuńwitaj.oni wszyscy się bronią przed ewentualną odpowiedzialnością. u mnie nic się nie dzieje a też mi odradzali producenci vinyli
UsuńWitam, jaki był łączny koszt foli grzewczych i wszystkich materiałów które zastosoewałeś do ogrzewania tego typu?
OdpowiedzUsuńPozdawiam
około 5 tysi za folie i z 700 za termstaty. przewodowy i akcesoria z 300 wiec z 6 tysi za ogrzewanie
OdpowiedzUsuńW sumie nie aż tak dużo tak mi się wydaje. Ciekawi mnie jak to się porównuje z innymi popularnymi metodami ogrzewania w domu. Warto to przemyśleć.
OdpowiedzUsuńCześć, Jak do tej pory oceniasz montaż foli grzewczych? Czy jest to dobry wybór? Jestem zdecydowany na ogrzewanie podłogowe elektryczne (głowne) jednak nie wiem czy lepiej użyć kabli czy foli grzewczych (montowane pod wylewkę). Producenci kabli czy foli zachwalają swój produkt. Jednak zastanawia mnie czy faktycznie folie sprawdzają się tak jak to mówią producenci (efeckt słonca, wszystko do okoła oddaje ciepło - troche lipne jest ).
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Jaka moc folii na m2 bo na filmiku mówi Pan o 80w na mb ale są różne szerokości użyte czy jest to folia 110W/m2 czy mocniejsza czy na filmiku jest pomyłka
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Bardzo nietypowy pomysł, brawo :D
OdpowiedzUsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńBardzo fajnie to wszystko się prezentuje i ja również pamiętam jak u mnie mąż wymieniał całość ogrzewania w domu. Było przy tym trochę pracy, ale finalnie całość działa znakomicie. Dodatkowo jeszcze wstawiliśmy kominek elektryczny 3d aby nadać naszemu wnętrzu ładnego wyglądu oraz dodatkowe ciepło.
OdpowiedzUsuńBardzo bym chciała mieć ogrzewanie podłogowe bo koleżanki z pracy zachwalają i faktycznie cieplutko mają w mieszkankach. Tylko wydaje mi się to strasznie skomplikowane... Muszę jeszcze trochę o tym poczytać, bo nawet nie wiem od czego zacząć i do kogo się zwrócić. Ale póki co to z mężem znaleźliśmy firmę która zajmuje się przygotowaniem projektu i wykonanie instalacji - Uponor.
OdpowiedzUsuńInteresujący pomysł na ogrzewanie. U mnie również jest podłogówka
OdpowiedzUsuńCześć, podziwiam i gratuluję, 2 pytania, jak z zasięgiem gsm w takim domu? Rozumiem że masz pompę ciepła, dlaczego nie zrobiłeś nią całości ogrzewania (chłodzenia w lecie)?
OdpowiedzUsuńWitaj. A ja mam pytanie na temat steropianu bezpośrednio pod panele. Jak to się sprawdza. Wszędzie pisza że powinna być płyta OSB, jakieś lagary, nie mówiąc już o wylewce. Bo ja chciałbym sobie je sprawić ale na wylewkę nie mogę pozwolić sobie bo za ciężko nad garażem nie ogrzewanym. Myślę, że jakiś XPS z 5 cm, potem maty te pod panele z folią odbijającą folia grzewcza, folia paraizolacyjna i panele. Napisz jak się to sprawuje u CIebie i czy coś byś doradził. DZ:)
OdpowiedzUsuńwitaj. jeżeli jest równo wylana wylewka i dasz twardy styropian czyli np xps to nie ma lipy. oczywiscie lepiej z osb bo tak mam w kuchni i w ogóle nie czuć że nie ma betonu.
UsuńCenne wskazówki i informacje. Taki sposób ogrzewania jest naprawdę wart uwagi
OdpowiedzUsuńWszystkim zainteresowanym tematem chciałbym polecić produkty weze-poliuteranowe-wyciagowo-przesylowe-trudnoscieraln . Świetnie sprawdzaja sie przy wykonczeniu domów i nie tylko. Wszystko macie dokladnie opisane na stronie .
OdpowiedzUsuńCiekawy sposób na ogrzewanie. Ja jednak zdecydowałem się na pompę ciepła
OdpowiedzUsuńCiekawe, nigdy wcześniej nie spotkałem sie z takim systemem ogrzewanie.
OdpowiedzUsuńJak to ma się do ceny?
Bardzo ciekawe rozwiązanie
OdpowiedzUsuńŚwietnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuńNigdy o takim rozwiązaniu niestety nie słyszałam i muszę przyznać, że na pewno jest to dość innowacyjne. Osobiście palę węglem z firmy https://sobianek.pl/ i jestem przekonana, ze jest to jak dla mnie optymalne rozwiązanie.
OdpowiedzUsuńŁadnie to wygląda.
OdpowiedzUsuńJa niestety nie bardzo wiem jak takie ogrzewanie się sprawdza i u mnie mam przede wszystkim wodne ogrzewanie podłogowe. W takiej sytuacji całą instalację wykonywała mi firma https://ewol-ogrzewanie.pl/ dzięki której mam teraz ciepło w moim domu.
OdpowiedzUsuń40 year-old Legal Assistant Kori Breeze, hailing from Bow Island enjoys watching movies like Euphoria (Eyforiya) and Fashion. Took a trip to Longobards in Italy. Places of the Power (- A.D.) and drives a Jaguar C-Type. Odwiedz Twoj adres url
OdpowiedzUsuńSuper wpis. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńRozwiązanie warte uwagi. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńŚwietnie napisany artykuł.
OdpowiedzUsuńBardzo podoba mi się twój wpis. Ja właśnie jestem na etapie układania panele pergo. Już nie mogę się doczekać przeprowadzki do nowego domu
OdpowiedzUsuńAkurat ja nigdy o takim systemie nie słyszałem więc również nie bardzo mogę się na jego temat wypowiedzieć. Z całą pewnością za to mogę polecić usługi kominiarza https://kominiarz.warszawa.pl/ gdyż przy paleniu w piecu tak naprawdę musi on do nas raz na jakiś czas przyjść na przegląd.
OdpowiedzUsuńŚwietnie napisany artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.
OdpowiedzUsuńCiekawy artykuł.
OdpowiedzUsuńFajny wpis!
OdpowiedzUsuńFajny wpis!
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawe rozwiązanie
OdpowiedzUsuńSuper pomysł
OdpowiedzUsuńCenne informacje i wskazówki
OdpowiedzUsuńBardzo fajny pomysł, świetny wpis
OdpowiedzUsuńCiekawe rozwiązanie, fajnie to jest wykonane
OdpowiedzUsuńŚwietny wpis
OdpowiedzUsuńFaktycznie warto było ją przeczytać. Hitecfilm http://hitecfilm.com/? Mają bardzo korzystną ofertę. Polecamy.
OdpowiedzUsuńDużo wartościowych informacji
OdpowiedzUsuńInteresujące i bardzo przydatne informacje
OdpowiedzUsuńBardzo pomocny wpis
OdpowiedzUsuńFajnie opisane etapy pracy, bardzo ciekawe rozwiązanie. Dużo przydatnych wskazówek można znaleźć na Twoim blogu.
OdpowiedzUsuńBardzo wartościowy blog
OdpowiedzUsuńCiekawy wpis
OdpowiedzUsuńŚwietny blog
OdpowiedzUsuńmiło się czyta te wpisy!
OdpowiedzUsuńmiło się czyta te wpisy!
OdpowiedzUsuńwiele ciekawych treści tutaj.
OdpowiedzUsuńwspaniały wpis!
OdpowiedzUsuńDzięki za tą szczegółową fotorelację. Temat ogrzewania podłogowego przybiera na sile i mnie również kusi ta forma. Będę jednak pierwszy w rodzinie, wiec dobrze poczytać wpisy osób, które mają z tym tematem osobiste doświadczenia. Zwłaszcza, że wydaje mi się, że obecnie to w połączeniu z panelami podłogowymi najlepszy sposób na uzyskanie naprawdę przytulnych wnętrz.
OdpowiedzUsuńŚwietna relacja! Oby jak najwięcej takich wpisów.
OdpowiedzUsuńŚwietnie się śledzi Twojego bloga
OdpowiedzUsuńFajnie si.ę to zapowiada, super wpis
OdpowiedzUsuńTen wpis jest bardzo interesujący
OdpowiedzUsuńCiekawy wpis. Wszystkie informacje bardzo pomocne
OdpowiedzUsuńNiesamowicie wartościowy wpis. Super
OdpowiedzUsuńCiekawy wpis
OdpowiedzUsuńRewelacyjny jest ten wpis
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawi mnie ta forma ogrzewania i jej wydajność.
OdpowiedzUsuńWszystko doskonale wygląda
OdpowiedzUsuńWiele tutaj interesujących i ważnych informacji.
OdpowiedzUsuńCiekawy i inspirujący wpis
OdpowiedzUsuńPięknie to wygląda
OdpowiedzUsuńCiekawy i inspirujący wpis
OdpowiedzUsuńRewelacyjny jest ten wpis
OdpowiedzUsuńTrzeba wybrać taką formę ogrzewania, która będzie dla nas najkorzystniejsza.
OdpowiedzUsuńObecnie ogrzewanie na energię elektryczną jest strasznie nieopłacalne. Jest to zmarnowanie pieniędzy ze względu na to że energia elektryczna straszenie poszła w górę. Najbardziej opłacalną opcją jest biomasa, która jest stabilną i ekologiczną opcją energetyczną.
OdpowiedzUsuńPełna profeska
OdpowiedzUsuńCiekawie zapowiada się ta forma ogrzewania.
OdpowiedzUsuńBardzo interesujący wpis
OdpowiedzUsuńA czy wiecie, gdzie można zakupić różne akcesoria niezbędne do hydrauliki? Takie jak na przykład rury miedziane: https://hap.pl/pl/menu/hydraulika/instalacje-miedziane/rury-miedziane-393. Myślę, że mogą się przydać w niektórych sytuacjach.
OdpowiedzUsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńBardzo interesujący wpis
OdpowiedzUsuńTa relacja jest bardzo interesująca i szczegółowa.
OdpowiedzUsuńWartościowe informacje
OdpowiedzUsuńJunkers Bydgoszcz oferuje szeroki wybór nowoczesnych i efektywnych urządzeń grzewczych. Marka Junkers, znana z niezawodności i innowacyjnych rozwiązań, zapewnia systemy ogrzewania dostosowane do potrzeb każdego domu. W Bydgoszczy dostępna jest pełna gama produktów, od kotłów gazowych po podgrzewacze wody, które cechują się wysoką efektywnością energetyczną i długą żywotnością. Profesjonalne doradztwo oraz montaż realizowany przez doświadczonych fachowców gwarantują optymalne wykorzystanie technologii Junkers, co przekłada się na komfort i oszczędności w codziennym użytkowaniu.
OdpowiedzUsuńInteresujący wpis
OdpowiedzUsuń